EkonomiGenelGüncel

Dışişleri Bakanlığı, Biden’ın açıklamasını lanetledi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Lideri Joe Biden’ın 1915 olaylarına ait yayımladığı bildirisindeki “sözde soykırım” sözüne dair, “ABD Lideri’nin radikal Ermeni etrafları ile Türkiye aksisi kümelerin baskısı altında 24 Nisan tarihinde yaptığı 1915 olaylarına dair açıklamayı kabul etmiyor ve en şiddetli halde telin ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın açıklamasının bahse dair bilimsel ve tüzel bir temele, bulguya dayanmadığının ortada olduğuna dikkat çekilerek 1915 olaylarına ait, milletlerarası hukukta tanımlanan soykırım sözünün kullanılabilmesi için gereken koşulların hiçbirinin mevcut bulunmadığı vurgulandı.

“ABD Lideri’nin radikal Ermeni etrafları ile Türkiye aykırısı kümelerin baskısı altında 24 Nisan tarihinde yaptığı 1915 olaylarına dair açıklamayı kabul etmiyor ve en şiddetli halde telin ediyoruz.” sözü kullanılan açıklamada, 1915 olaylarının niteliğinin siyasetçilerin konjonktürel siyasi saiklerine yahut iç siyaset mülahazalarına nazaran değişmeyeceği ve bu türlü bir tavrın, tarihin sırf hoyratça tahrif edilmesine hizmet edeceği belirtildi.

Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olaylarının tartışmalı niteliğini açıkça tabir etmiştir. Öte yandan, Türkiye’nin o periyoda dair bilimsel gerçekler ışığında adil bir hafızanın oluşturulmasına yönelik olarak 2005 yılında yaptığı Ortak Tarih Komitesi kurulması önerisi de, Ermeni tarafı buna hiç yanaşmamış olsa da, bugün hala geçerliliğini korumaktadır. Bu prestijle, tarihi mevzularda karar vermeye ne hukuken ne ahlaken yetkisi bulunan ABD Lideri’nin yaptığı açıklamanın hiçbir bedeli bulunmamaktadır.”

Açıklamada, medeniyetlerin beşiği olarak isimlendirilen bir coğrafyanın merkezinde yer alan ve yaşadığı tüm acılara karşın insanlığın barış ve huzuru için uğraş sarf etmeyi şiar edinmiş bulunan bir Türkiye olduğu hatırlatılarak, Türkiye’nin tarihiyle yüzleşmekten hiçbir vakit kaçınmadığı üzere bu mevzuda ABD dahil kimseden ders alacak durumda olmadığı vurgulandı.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında devrin harika kaidelerinde hayatını kaybeden Osmanlı İmparatorluğu’nun Müslüman, Hristiyan ve Yahudi tüm milletlerinden fertlerin aziz anılarının bir defa daha hürmetle anıldığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birinci Dünya Savaşı periyodunda hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri için bu yıl da, 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen merasime ilettiği bildiri, Türkiye’nin mevzuya ait yaklaşımını yansıtmaktadır.” sözleri yer aldı.

“Açıklama, Türk halkının vicdanında da asla kabul görmeyecek”

Açıklamada, yaşanan bu acıların üzerinden geçen yüz yıldan fazla müddet sonra, bölgede geçmişin yaralarının büsbütün sarılması ve halkların geleceği birlikte inşa etmeleri için samimi uğraş gösterilmesi gerektiğinin altı çizilerek, ABD Lideri’nin bu açıklamasının halkları kutuplaştırmak ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasını zorlaştırmaktan öteki bir sonuç vermeyeceği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD’nin tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklaması, Türk halkının vicdanında da asla kabul görmeyecek, karşılıklı inanç ve dostluğumuzu sarsan, sarılması güç derin bir yara açacaktır. ABD Lideri’ni kimi siyasi etrafları tatmin etmek dışında diğer hiçbir emele hizmet etmeyen bu vahim yanlışını düzeltmeye; tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bu çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine, başta Türk ve Ermeni halkları ortasında olmak üzere, bölgede barış içinde bir ortada yaşama pratiğinin tesis edilmesine yönelik uğraşları desteklemeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu