EkonomiGenelGüncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Filistin’de birlik ve kararlılığımızı gösterme vakti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin de teşebbüsleriyle Dışişleri Bakanları seviyesinde çevrim içi düzenlenen “Açık İştirakli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi İnanılmaz Toplantısı”nda konuştu.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de gerginliğin artmasında İsrail’in sorumluluğu olduğunu belirten Çavuşoğlu, Mescid-i Aksa’da ibadet kısıtlamaları, insanların zorla konutlarından edilmeleri üzere hareketlerin mevcut duruma yol açtığını kaydetti.

Çavuşoğlu, İsrail’in yapılan ihtarları duymazdan geldiğini ve böylece yeni bir trajedinin ortaya çıktığını lisana getirerek, “Bu İsrail’in sistematik olarak yürüttüğü etnik, dini ve kültürel paklık kampanyasının bir kesimi.” diye konuştu.

Yasa dışı İsrail yerleşim yerleri ve Filistin halkının mülkünün yıkımlarının değerli boyutlara ulaştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bu eğilim geri çevrilmezse, iki devletli tahlil fizikî olarak imkansız hale gelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun (BMGK) ise bir kere daha başarısız olduğunu, ABD’nin karşı çıkması nedeniyle bir basın açıklaması dahi kabul edemediklerini kaydetti.

BM Genel Heyetinin düzenleyeceği toplantıya kendisinin şahsen katılacağını ve Filistin halkının korunması için herkesin uğraş sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, birebir vakitte İnsan Hakları Kurulu (İHK) ve UNESCO üzere platformlarda da bahsin takip edileceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, bu çerçevede İHK’ de bir “durum tespit komisyonu” kurulabileceğini, Filistin topraklarında milletlerarası hukukun ihlalinin araştırılmasının talep edilmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye gereken her adımı atmaya hazır”

Son devirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kendisinin birçok muhatabıyla irtibatta olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, bu çerçevede birebir vakitte sivil toplumun da dahil edilmesi gerektiğini söz etti.

Çavuşoğlu, İsrail’in basın mensuplarını da amaç aldığını, Gazze’de hayatını kaybedenlerin yarısının bayanlar ve çocuklardan oluştuğunu lisana getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Sadece bildiriler ve açıklamalar yapamayız. Daha fazlasını yapmalıyız. Milletlerarası toplum, Filistinli sivilleri korumakla yükümlü ve bu bağlamda İİT’nin de sorumluluğu büyük. Birleşmiş Milletler Genel Heyetinin 2018 kararı uyarınca Filistinli sivilleri korumak için bir memleketler arası müdafaa sisteminin kurulması istikametinde efor sarf etmeliyiz.” diye konuştu.

Bu sistemin istekli ülkelerin maddi ve askeri katkılarıyla kurulabileceğini aktaran Çavuşoğlu, birebir vakitte İsrail’in savaş cürümleri ve insanlığa karşı cürümlerden sorumlu tutulması gerektiğini, bu bağlamda Milletlerarası Ceza Mahkemesinin özel bir rolü olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Filistin’de seçimler ve toplum ortasında uzlaşı uğraşlarının de faal formda desteklenmesi gerektiğine işaret ederek, “Bazı ahlaki pusulasını kaybedenler İsrail’e dayanak veriyor. Birebir bireylerin ırkçı ve İslam zıddı siyasetlerle tanınmış olmaları da şaşırtan değil. Tarih bu bireyleri yargılayacaktır. Lakin biz kendi ailemiz içinde isteksiz açıklamalar yaparsak, diğerlerini nasıl eleştiririz? Bizi kim ciddiye alır?” sözlerini kullandı.

İsrail’le olağanlaşma uğraşlarının da İsrail’i güçlendirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Tutumumuz net olmalı ve insanlık ile adalete sahip çıkarak tarihin yanlışsız tarafında yer almalıyız.” vurgusunda bulundu.

Çavuşoğlu, “(Filistin’de) Birlik ve kararlılığımızı gösterme vakti. Ümmet bizden liderlik bekliyor. Türkiye gereken her adımı atmaya hazırdır.” diye konuştu.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu