EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Dış Borç: Birinci çeyrekte azaldı lakin yük büyük

  • Mart sonu prestijiyle, özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna nazaran 3,5 milyar ABD doları azalarak 170,2 milyar ABD doları olmuştur. Vadeye nazaran incelendiğinde, 2020 yıl sonuna nazaran, uzun vadeli kredi borcunun 2,9 milyar ABD doları azalarak 161,0 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 605 milyon ABD doları azalarak 9,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.
  • Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,6 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 540 milyon ABD doları artışla 22,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Tıpkı devirde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 541 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 3 milyon ABD doları azalarak 2,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Kelam konusu devirde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 541 milyon ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 19 milyon ABD doları azalarak 7,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.
  • Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, 2020 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 501 milyon ABD doları azalışla 6,1 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 62 milyon ABD doları azalışla 1,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.
  • Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, Mart sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 3,2 milyar ABD doları azalarak 106,3 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 811 milyon ABD doları azalarak 8,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.
  • Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 161,0 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun %63,4’ünün ABD doları, %32,6’sının Euro, %2,2’sinin Türk lirası ve %1,8’inin ise öbür döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,1 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %39,1’inin ABD doları, %35,8’inin Euro, %22,3’ünün Türk lirası ve % 2,8’inin öbür döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.
  • Dal dağılımı incelendiğinde, Mart sonu prestijiyle, 161,0 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %43,0’ını finansal kuruluşların, %57,0’ını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Birebir periyotta, 9,1 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,7’sini finansal kuruluşların, %16,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.
  • Özel bölümün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Mart sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 42,2 milyar ABD doları fiyatında olduğu gözlenmektedir.

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu