Ekonomi

“Dijitalleşmeyi, pandemiden çok evvel uygulamaya geçirdik”

Milletlerarası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) online aktiflik serisi YASED INSIGHTS Dijital Dönüşüm Âlâ Uygulama Örnekleri Serisi’ne en son Philip Morris/Sabancı Satış Yöneticisi Barış Tandoğan ve Philip Morris/Sabancı Strateji ve Program İdaresi Yöneticisi Emre Kozlu konuk oldu. Webinar’da Philip Morris/Sabancı’nın data odaklı çalışmalarıyla birlikte 2016 yılından bu yana uyguladığı dijitalleşme çalışmaları konuşuldu.

Philip Morris/Sabancı’nın değişimi takip eden değil değişimi sürükleyen bir vizyona sahip olduğunu belirten Philip Morris/Sabancı Satış Yöneticisi Barış Tandoğan, 2016 yılında testlerine başladıkları dijitalleşmeyi, pandemi sürecinden çok evvel 2017’de önemli bir dönüşüm modeli olarak uygulamaya geçirdiklerini söyledi.

“Dijital dönüşümün birinci evrelerinde data odaklı çalışma formüllerine nasıl geçeriz, ekosistemimize ve paydaşlarımıza nasıl yarar sağlarız ve farklı tahlil ortaklarıyla neler yapılabilir üzere mevzuları masaya yatırdık.” diyen Tandoğan, “Devamında 250’den fazla süreci haritalandırdık. Değişim idaresini içeride yaparak dönüşüm vizyonunu ortaya çıkardık ve üst idareden en alt kademeye kadar bu vizyonun benimsenmesini amaçladık. Sahip olduğumuz güçlü dijital alt yapı sayesinde klasik bakkalların dijitalleşmesine ön ayak olduk. Bugün geldiğimiz noktada 150 bin bakkalımız ile ticari faaliyetlerimizin yüzde 90’ından fazlasını dijital platformlarımız üzerinden yürütüyoruz ve her gün yaklaşık 60 bin bakkalımız dijital platformumuzu kullanıyor.” halinde konuştu.

30 bin enaf sertifika aldı

Esnafın dijital dönüşüme ve yeniliklere daha kolay adapte olabilmesi için de üniversitelerle iş birlikleri yürüttüklerini anlatan Tandoğan, bu çerçevede TOBB Üniversitesi ile üç modülden oluşan sertifikalı bir eğitim programı dizayn ettiklerini aktardı. Tandoğan, şu ana kadar 30 bin esnafın bu sertifikayı aldığını ve bu yıl gayelerinin kelam konusu sayısı iki katına çıkarmak olduğunu bildirdi.

Philip Morris/Sabancı’nın bugün kullandığı dijital platformu geliştirme kademesinde start-up’lardan kıymetli oranda faydalandıklarını söz eden “Tandoğan, bu süreç içerisinde 8-10 bazen de daha fazla start up ile işbirliği yaptık. Müşterilere kıymet yaratacak tahlilleri entegre ettik. Yapay zeka ve görsel tanıma teknolojileri üzere datayı kullanabileceğimiz tahlilleri platform içerisine dahil ettik. Bugün satış noktalarımızdaki dataları klasik usullerle yapmak yerine görsel tanıma teknolojisini kullanarak tahlil ediyoruz. Bu sayede ayda 750 bin görseli tanıyıp anlık dataya dönüştürerek süreçlerimizi yeni jenerasyon teknolojiler aracılığıyla yürütüyoruz.” dedi.

“İnternet ve yapay zeka teknolojilerine yatırım yaptık”

Philip Morris/Sabancı Strateji ve Program İdaresi Yöneticisi Emre Kozlu ise, tüm faaliyet alanlarında bilgi odaklı dönüşümün süratle devam ettiğini söyledi. Yaşanan dönüşümü klâsik bir şirketten bir teknoloji şirketine dönüşüm olarak niteleyen Kozlu, “Globalde bugün Philip Morris International; ömür bilimleri, tüketici teknolojileri, eser teknolojileri ve endüstriyel teknolojiler olmak üzere dört alanda 80 start-up teşebbüsüne yatırım yapıyor. Türkiye olarak Philip Morris International’ın küresel dijital dönüşümünün muvaffakiyetle uygulandığı öncü pazarların başında geliyoruz.” dedi.

Start-upların Philip Morris/Sabancı için sahip olduğu değere değinen Kozlu, şunları kaydetti: “Zamanı ve teknolojiyi kaçırmadan öncü bir formda yolumuza devam edebilmek için start-uplar ile önemli projeler yürütüyoruz. Philip Morris International’ın start-up ekosistemiyle etkileşim halinde olan örnek pazarlarından birisi pozisyonundayız. PMI’ın 2019 yılında birinci start-up yarışını Türkiye’de gerçekleştirilmiş olması bunun en somut örneklerinden birisi. Start-up ekosistemiyle etkileşimimiz bununla sonlu kalmadı. 2021 yılı itibariyle yeni inisiyatiflerimizden birisi de küresel melek yatırım ağlarından Keiretsu’nun Türkiye kısmına kurumsal üyeliğimizi de başlattık. Bu network ve gelişmeler sayesinde iş modelimiz içerisinde start-upların yaptıklarını yakından takip edecek modeller kurduk. Alanda bilgi toplayan, bayilerdeki eser takibine yönelik çalışmaların yanı sıra iş güvenliği, depolardaki otonom çalışmaları üzere inovasyona açık bir çok alanda startuplarla yaptığımız pek çok farklı iş birliği süreçleri bulunuyor.”

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu