EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

COVID-19 SONRASI TOPARLANMADA “7 ENGELLİ” KOŞU

Euler Hermes’in yayınladığı yeni rapora nazaran, Covid-19 sonrasında ülkelerin ekonomik olarak toparlanması için 7 değerli manisi aşması gerekiyor. Bu pürüzlerden aşılama suratı, ülkelerin toparlanma performansını etkileyecek en kıymetli faktör olarak ortaya çıkıyor.  enflasyonun süreksiz olarak artması da toparlanmada aşılması gereken manilerden biri olarak belirtiliyor. Bu noktada, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon beklentilerinin yükselişte olduğu, Türkiye ve Brezilya’nın ise bu eğilime liderlik ettiği görülüyor.

Önder alacak sigortası Euler Hermes, Covid-19 salgını ile sarsılan ülke ekonomilerinin, toparlanma sürecinde nelere dikkat etmesi gerektiğine dair yeni bir rapor yayınladı.

Raporda, global GSYH için 2021 yılında büyüme iddiasını yüzde 5,1 olarak verilirken, geçtiğimiz yıl küçülen GSYH’nin 2021 ve 2022 yıllarında artışa geçecek olmasının, global olarak uygulamaya konan çok genişleyici siyaset karmalarıyla açıklanabileceği söyleniyor. Fakat, bu siyasetlerin uygulanmasına yönelik riskler ve aşılama kampanyalarının suratı, ülkeler ortasında toparlanma performansındaki farkları açıklayan kıymetli bir etken olmaya devam ediyor. Raporda ayrıyeten, süratli aşılama kampanyalarının, süratli toparlanma sağlayarak birtakım ülkelerin ortadaki farkı açmasını sağlayabileceğinin altı çiziliyor. Toparlanma sürecindeki en kıymetli 7 mahzur ise şöyle sıralanıyor:

 

  1. mahzur: Aşılamada Formula 1 yarışı

Aşılama kampanyalarının suratı, ülkelerin toparlanma performansındaki farklılıkları açıklayan kıymetli bir etken olmaya devam edecek. Süratli aşılama kampanyaları, süratli toparlanma sağlayarak kimi ülkelerin öne geçmesini sağlayabilecek. Şu anki aşılama süratiyle, ABD ve İngiltere’nin Mayıs ayında sürü bağışıklığına ulaşması bekleniyor. Avrupa’nın mevcut aşılama süratiyle, sonbahardan evvel sürü bağışıklığına ulaşması mümkün gözükmüyor. Genel olarak, Avrupa’da aşılamada 7 hafta geride kalınması ekonomik olarak 123 milyar Euro’ya yakın bir ziyan manasına geliyor.

  1. mani: Tasarruf fazlaları

Optimist bir senaryoda, hanehalkının tasarruf fazlası, 2021’de Avrupa’da GSYH büyümesine yüzde 1,5 ve ABD’de yüzde 3’ün üzerinde bir takviye verecek. Euro Bölgesi’nde, yaklaşık 163 milyar Euro’nun, yani Covid-19 tasarruf fazlasının yüzde 30’unun, özel tüketime dönüşebileceği hesaplanıyor. ABD’de, kısıtlamaların daha erken gevşemesi ve daha güçlü mali dürtülerin itimat tesirini artırmasıyla, halihazırdaki tasarruf fazlasının yüzde 50’sinin 2021’de harcanması bekleniyor. ABD’de hanehalkı tasarruf oranı, 2021 sonunda brüt harcanabilir gelirin yüzde 7’sine yakın olarak olağan düzeylerine geri dönecek.

  1. mani: Dayanak sistemlerinin kademeli olarak kaldırılması

2020’de “ne kıymetine olursa olsun” mutabakatından sonra, maliye siyasetleri artık ulusal çerçevede sürdürülecek. 2021’in başlarında, “ne gerekiyorsa” yapma konusundaki fikir birliği, yerini daha heterojen siyaset beklentilerine bırakıyor. Gerekirse kredi riskini yönetmek için bir ölçü esneklik sağlanacak olsa bile, resmi gayeler, 2021’de siyaset dayanağının net bir halde geri çekileceğine işaret ediyor. 1,9 trilyon dolarlık (GSYH’nin yüzde 9’u) devasa mali teşvik ve tekrar devasa bir altyapı planıyla, global talebi sürükleyen ülke artık ABD olacak. İstihdamı müdafaa planları, salgından en çok etkilenen bölümlere yapılan transferler ve kamu kredi garantileri üzere takviyelerin, finans kesimi dışında faaliyet gösteren şirketlerin zorluk yaşamasına neden olmadan terkedilmesi güç olacak.

  1. pürüz: Yatırım üzerindeki yer açma ve dışlama tesirleri

Joe Biden’in ABD’deki “Build Back Better” programı, 725 milyar Euro’luk Yeni Jenerasyon AB fonu ve Çin’in 2025 yılına kadar toplam 1,5 trilyon doları aşacak altyapı planı dahil olmak üzere, global altyapı projeleri, orta vadede talebi ve global iktisadın büyüme potansiyelini desteklemeye katkıda bulunacak. Bu projelerin muvaffakiyetleri, hükümetlerin fazla tasarrufları verimli projelere kanalize etmesine ve özel dalı canlandırabilmesine tabi olacak. ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere için tasarruf ziyadesiyle kurumsal yatırımlar ortasında olumlu bir bağlantı bulunuyor. Fakat bunun birden fazla, gelecekteki vergi siyasetlerine ve finansman şartlarına bağlı olacak.

  1. pürüz: Global tedarik zincirindeki darboğazlar

Global ticaret büyümesi hacim olarak 2021 yılında yüzde 7,9’a yükselecek fakat 2020 yılından devreden müspet tesirler hariç bu oran yüzde 5,4 olacak. Daha da kıymetlisi, tedarik zincirlerinde devam eden aksaklıklar nedeniyle 2021 yılının 2. çeyreğinde süreksiz bir yavaşlama bekleniyor. Tedarik zinciri aksaklıklarının 2021 yılı global mal ticaretinin hacmindeki büyümeyi yüzde 1,7 puan azaltacağı varsayım ediliyor. Ayrıyeten hizmet ticareti, Covid-19 kısıtlamalarından en çok etkilenen kesimlerin gecikmeli yine açılması ve hudut ötesi seyahatte devam eden mahzurlardan ötürü ziyan görmeye devam edecek.

  1. mahzur: Enflasyonun süreksiz olarak çok artması

Enflasyonist baskılar 2021 yılında kıymetli ölçüde artmaya devam edecek. ABD’de 2021 ortasına kadar enflasyon süreksiz olarak çok artarak yüzde 3,5’i aşması ve Euro Bölgesi’nde de birkaç ay boyunca yüzde 2’lik gayesi geçmesi öngörülüyor. Lakin merkez bankalarının bunlara reaksiyon olarak siyasetlerinde bir U dönüşüne gitmeleri beklenmiyor. ABD’de olduğu üzere, gelişmekte olan ülkelerde de enflasyon beklentileri yükselişte. Türkiye ve Brezilya’nın ise bu eğilime liderlik ettiği görülüyor.

  1. mani: Mali Piyasa reflasyonu

Piyasalarda Covid-19 şoku sonrasında yaşanan çalkantı, sermaye piyasalarının işleyişinde esaslı bir değişiklik olduğu argümanlarını ateşledi. Yeni toplumsal ağların, yeni çevrimiçi platformların ve yeni dijital varlıkların ağır kullanımıyla, piyasa hareketlerinin, suratı ve büyümesi muhakkak değişti. Son vakitlerde piyasadaki hareketler, klasik bir yükseliş trendinin son kademelerindeki piyasa döngüsünün tüm kalıplarını sergiliyor: Yararları süratle çoğaltmak için kaldıraçlı yatırıma güvenme, artan getiri beklentileri, piyasa manipülasyonları ile dolandırıcılık belirtileri ve “bir şeyleri kaçırıyor olma korkusu” nedeniyle çok alım satım. Bunlar tasa verici işaretler olsa da şimdilik genişlemeci para ve maliye siyasetleri, riskli varlıkları olumsuz şoklardan koruyor. Bu muhafaza yürürlükte olduğu sürece, bu fenomen daha sık meydana gelse ve bu yüzden periyot devir volatilite artışlarını tetiklese bile, riskli varlıklar desteklenecek.

FÖŞ Dr. Murat Kubilay’ı Konuk Etti: Ekonomik Buhrandan Yeni Tertibe Geçiş

FÖŞ yazdı: Dünyayı Fed kurtardı, Fed mi batıracak?

Covid-19 Hindistan’da denetimden çıktı

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu