EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Çetin Ünsalan: Tebligat

Bayram ve kapanma sonrası yapılacak birinci kabine toplantısından hangi kararlar çıkacak bilinmez. Ancak bir gerçek var ki, herkes gözünü kulağını bu açıklamaya çevirdi.

Aslında yapılacak açıklamadan kimsenin bir beklentisi yok. Yalnızca takviyesiz kapanmaların sürüp sürmeyeceği, şayet piyasalar açılırsa ne kurallar altında iş yapabileceği ya da iş arama ortamı bulup bulamayacağı noktasında soru işaretlerini gidermeye çalışıyor.

Ekonomiyi ‘helallik’ isteyerek tartışacak noktaya geldiysek, zati kimsenin bir beklentisinin kalmaması da son derece anlaşılabilir bir hal alıyor. Ancak ortadaki sorunun büyüklüğü konusunda nasıl bir fatura yaşayacağız onu kimse bilmiyor.

Esasen şayet açılmalar yaşanırsa, dükkanına giden insanların ne ile karşılaşacağı çok belirli. Nereden belirli? Hafta sonunda Haber Sen Genel Lideri Mesut Balca, PTT çalışanının külfetini lisana getirirken, yaşananları da gözler önüne sermiş oldu.

Muhtemelen herkes kapısında bir icra tebligatı bulacak ve muhtarlıkta tebligatı teslim almak için sıraya girecek. Lakin ondan sonra o tebligatların gereği nasıl yerine getirilecek kimsenin fikri yok.

Kamu bankalarının e-haciz uygulamaları başlattığı, ciddiye alınır bir yardım görmeyen iş yerlerinin gelirlerini kaybederken, borçlarının kapıya dizildiği bir süreç, nitekim çok düzgün yönetilmesi gereken özellikler taşıyor.

Yalnızca esnafta ya da hizmetler bölümünde mi? Ne yazık ki, çiftçide de durum farklı değil. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın kamuoyuna açıkladığı bilgiler ışığında durum şu: “Tarımsal takviyelerden 210 milyar alacağı olan çiftçinin bankalara olan borcu ise 2,4 milyar liradan 142 milyara yükseldi.”

Yani çiftçi hem kamudan alacağını tahsil edemiyor; hem de borç batağına saplanmaya devam ediyor. Elbette kaçınılmaz olarak onlar bir tarafta tebligatlarla uğraşırken, üretimsizleşmenin derinleşmesiyle birlikte ithalat, ithalata bağlı döviz gereksiniminin da kapısı açılıyor.

Yapılandıran borçları oldu. Ancak orada da yüzde 30 peşinat istenince, ekstra faiz yükü bile konuşmaya paha olmaktan çıktı. Aslında daha acısı ne biliyor musunuz? Ödeme garantili işlerde dolar bazında tüm ödemeler yapılıp, yükümlülükler ertelenirken, tıpkı hassasiyetin gerçek piyasalara gösterilmiyor olması…

Esnafı çiftçisi bu durumda da tüketici çok mu farklı? 2021 yılının birinci dört ayında kredi kartı borcu yüzde 50 oranında arttı. Yüklü olarak da besine harcadı. Yalnızca kredi kartı bakiyesi 155 milyar TL’yi aştı. Toplamdaki borç malum 850 milyar TL sonuna dayandı.

Yakında orada da bir tebligat fırtınası yaşanacağı aşikâr. Şimdilik bankalara tavsiye (!) yoluyla öteleme süreci uygulanıyor. Ancak durum iç açıcı değil. Hepsini alt alta koyduğumuz iktisat ismine durum çok güzel gözükmüyor.

Pekala tüm bu tablo karşısında ne yapmak gerekir? İnsanlara, üreticilere, satanlara karşın iktisat yönetemezsiniz. İktisat finans piyasalarından ibaret değil. Yıllarca bunu anlattık.

Artık geldiğimiz noktada ise ne oldu? Yıllarca finansı gerçek iktisat zannedenler, artık yıllarca ihmal ettikleri bölümler nedeniyle finans kısmının zehirlenmesini yaşıyor. Sürpriz mi; değil. Pekala ders aldık mı? Onun cevabını da herkes kendine versin.

[email protected]

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu