EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Bloomberg HT tüketici ön inanç endeksi Mayıs’ta çakıldı

Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Mayıs ayında bir evvelki ayın en son endeksine nazaran yüzde 10,92 gerileyerek 51,09 bedelini aldı.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe ait beklentilerinde gerileme yaşanırken, tüketim eğiliminde artış izlendi.

Pandemiye bağlı ekonomik aktivitedeki gerileme, Mayıs ayının birinci yarısında Tüketici İnancında görülen gerilemenin en temel nedeni. Finansal piyasalar ve özellikle döviz kurlarındaki baskının devam etmesi de düşüşün öbür bir nedeni üzere görünüyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 10,60 azalarak 63,28 değerini aldı.

Öteki taraftan, içinde bulunduğumuz devrin güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 15,79 artarak 35,30 olduBaz tesiriyle artış oranı yüksek olsa da endeks düzey olarak düşük seyretti.

Endeks bilgileri zayıf iç talep sinyali vermeye devam ediyor.

BlooombergHT

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu