EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Bloomberg: Dolar kestirimleri Wall Street’i ikiye böldü

Dolar Endeksi (DE) sene başından bu yana stratejistlerin baş belası oldu. Sene başında herkes DE’nin sene boyunca güç kaybetmesini bekliyordu, lakin Mart sonuna kadar tam aksisi gerçekleşti. Adeta patlayan ABD tahvil faizleri DE’yi de peşinden üst sürükledi. Akabinde, Fed’in daima güvercince açıklamaları ve DEi’nde $35 milyar pahasında kısa (short) durumun kapatılmasıyla, dolar yine gerilemeye başladı. Jeo-politik risklerin ve Hindistan, Brezilya, Japonya üzere ülkelerde Covid-19’un hortlaması da ABD DİBS’e inançlı liman talebi yaratınca, bu defa DE %2 bedel yitirdi.

Mayıs ve sonrasında Dolar Endeksi ne tarafa savrulacak?  Bloomberg önde gelen yatırım bankası ve fon yöneticileri ile konuştu. Çoğunluk DE’nin bedel kaybedeceği görüşünde. Ama azınlık görüşünü de dikkate almakta yarar var.

JP Morgan ve T Rowe Price DE’nin gerilemesini beklerken, PineBridge Fon İdare şirketi tam aksisi görüşte. Fidelity International’ın Hong Kong ünitesi fon yöneticisi Ian Samson DE’nde durum almış, lakin belirsizliğin çok yüksek olduğunu da kabul ediyor. “Bir yanda, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin sürmesi öte yanda küresel büyümenin ABD’ye yetişmesi ve DE’nin kıymetli olması; DE’nin her istikamete savrulabileceği manasına geliyor” itirafında bulunuyor.

PineBridge’den portföy yöneticisi Omar Slim DE’nin kıymet kazanması için en sık kullanılan gerekçeyi hatırlatıyor:  “ABD’de enflasyon yükseldikçe, tahvil faizleri de peşinde gidecek. Yıl boyunca DE’nin güçlenmesini bekliyoruz”.

Sene başından Mart sonuna 80 baz puan yükselerek %1.77’de tepe yapan, dünya için gösterge 10 yıllık ABD DİBS getirisi, hala %1.57 civarında seyrediyor.

Commerzbank AG FX stratejisti Thu Lan Nguyen yatırımcılara yolladığı bir notta “ABD’den gelecek güçlü ekonomik datalar çarçabuk yeni bir dolar rallisi başlatabilir. Dolar ayılarının çok sevince kapılması için erken”  ikazında bulundu.

JPMorgan Varlık yönetimi’nden Thushka Maharaj ise DE’nin kıymet kaybı için en sık kullanılan gerekçeyi vurguluyor:  ABD’de aşılama çok süratli sürdü ve DE’ni üst çekti. Artık, Avrupa yetişiyor. Ek olarak, geçen hafta açıklanan Nisan öncü bileşik PMI ekonomik aktivite endekslerinde Euro-bölgesi’nin çok süratli toparlandığı görüldü. ABD ve öbür ülkeler ortasında büyüme farkı daralınca, DE bütçe ve cari açığı fiyatlayacak.

Hakikaten Euro/dolar son 3 haftada %3 paha kazandı. Lakin, Avrupa’da hadiseler azalırken, küresel hadise sayısı 900 binle rekora koşuyor. Hindistan, Brezilya, Japonya, Endonezya, Filipinler ve Türkiye şimdi pandemiyle baş etmiş değil.

  1. Rowe’stan Thomas Poullaouec ise çıkarı dolar yahut Euro’da değil, Çin iktisadının hızlanmasından fayda sağlayacak Avustralya dolarında arıyor. Aberdeen Standard Investments’ten Edwin Gutierrez ise Brezilya reali, Kolombiya pezosu ve Hint rupisi üzere Covid-19’dan ağır dayak yiyen para ünitelerine yatırım yapılmasını öneriyor.

Bloomberg son kelamı Zach Pandl idaresindeki Goldman Sachs strateji takımına bırakmış:  “DE için yapısal nedenlerden ötürü karamsarız.”

IMF: ABD uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükselişi anlamak

UBS, dolar/TL varsayımını tekrar yükseltti!

Besin emtialarında ürküten ralli

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu