EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

BİST 100 endeksi 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü

Geçtiğimiz haftayı 1.441 puandan kapatan BİST 100, yeni süreç haftasına yükselişle başladı ve günlük bazda %1,5’e yakın primle 1.460 puana yükseldi. Bu düzey 22 Mart sonrası en yüksek düzey oldu.

Mart ayı PPK toplantısından çabucak evvel 1.589 puana çıkarak TL bazında rekor kıran BİST, çabucak sonrasında TCMB Başkanı’nın misyondan alınmasıyla sert kayıp vermişti. Günlük bazda %10 düşüşle epey berbat bir hafta geçiren borsa, 1.256 puan ile yıl içi taban düzeyden toparlanmaya başladı. Bu toparlanma Nisan ayında hudutlu kalırken Mayıs ayında ise evvel 1.400 puanın üzerinde tutunma akabinde 1.450 puana yükseliş olarak devam etti. Borsadaki yükselişte iç öge olarak özel bir gelişme olmamasına rağmen global risk iştahının yüksek olmasının tesirini görüyoruz.

ABD’den gelen tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında artış göstermesiyle varlık alımlarının azaltılmasına dair beklenti tarihi de ertelendi. Böylece dolar zayıflarsan endeksler ABD öncülüğünde yükselmeye devam ediyor. Büyümeyi destekleyen ve teknoloji yüklü payların yükselmeye devam etmesine ek olarak GOP’lara da talebin yüksek olduğu bir haftadayız.

Günün birinci yarısında geride kalan BİST Bankalar 1.150 puan üzerinde süreç görürken BIST Sınai %1,5’e yakın primli süreç görüyor.

Mart ayında düşüş sonrası toparlanma ataklarında 1.445 puan üzerine çıkamayan BİST 100 endeksi bugün bu seviyeyi aştı ve günlük kapanışın 1.445 puan üzerinde olmasıyla 1.470 puan direncinin de aşılması bekleniyor, 1.525 puan ise haftalık bazda kıymetli direnç olarak takip ediliyor.

Investing.com

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu