Ekonomi

BAT, COVID-19 aday aşısında insan testlerine başlıyor

British American Tobacco (BAT), tütün bitkisinden geliştirdiği ve oda sıcaklığında saklanabilecek aday aşının beşerler üzerinde gerçekleştirilecek faz-1 ve faz-2 evrelerine geçiyor. Tüm fazlar tamamlandığında şirket, haftada 3 milyon doza yakın aşı üretecek.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, koronavirüs salgınına karşı aşı adayı geliştiren firmalar ortasında BAT da yer alıyor. BAT’ın ABD’deki biyoteknoloji iştiraki Kentucky BioProcessing (KBP) tarafından tütün bitkisi bazlı teknolojiyle geliştirilen aday aşı, ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) onayı alarak klinik deneylere geçen aşılar ortasında yer almaya hak kazandı.

Tütünün alternatif kullanımları üzerine Ar-Ge çalışmalarına yük veren KBP’nin geliştirdiği aşı adayı (KBP-COVID-19; NCT04473690), dünya üzerinde klinik öncesi testleri geçmeyi başaran hudutlu sayıda aşıdan biri oldu. Faz-1 deney çalışmasına 18 ila 49 ve 50 ila 70 yaşları ortasında iki farklı yaş kümesine ayrılacak toplam 180 sağlıklı gönüllünün katılması planlandı.

Faz-1 klinik testlerinin olumlu sonuçlanması durumunda Faz-2 çalışmaları için de düğmeye basılacak. Klinik öncesi tüm testlerin tamamlanması ile yasal düzenlemeler çerçevesinde haftada 3 milyon doza kadar ulaşabilecek bir aşı üretimi yapılması hedefleniyor.

Kar maksadı gütmüyor

KBP, COVID-19 aşısı çalışmalarının yanı sıra tütün bitkisini kullanarak dört değerlikli (dört suşlu) grip aşısı (KBP-V001; NCT04439695) üzerinde de hazırlıklarını sürdürüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BAT Bilimsel Araştırma Yöneticisi Dr. David O’Reilly, mevsimsel grip aşısının Faz-1 klinik çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Hem COVID-19 hem de mevsimsel grip aşısı adaylarıyla insan deneylerine geçmenin epey değerli bir adım olduğunu vurgulayan O’Reilly, şunları kaydetti: “BAT’ın tütün bitkisi teknolojisinden faydalanarak geliştirdiğimiz COVID–19 aşı çalışmalarına 2020 Nisan’da başlamıştık. Kısa müddette aldığımız yol, inovasyona ve bilime olan bağlılığımızın en büyük göstergesi. ‘Daha düzgün bir gelecek’ inşa etmeye odaklanmış bir şirket olarak, tüm dünyayı tesiri altına alan bu gayretin tahliline aşı çalışmalarımızla katkı sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın süratli değişimine ahenk sağlamak hedefiyle sürdürdüğümüz COVID-19 aşı çalışmalarında hiçbir kar gayesi gütmüyoruz.”

6 hafta üretilmesi öngörülüyor

Verilen bilgiye nazaran KBP, bu aşı adayı çalışmaları için COVID-19’un genetik diziliminin bir kısmını kopyalayarak immunoglobulin üretimi sağladı. Bu maddeyi süratli büyüyen “nicotiana benthamiana” isimli tütün bitkisine aktaran şirket, immunoglobulin sayesinde bağışıklık sisteminin virüs, bakteri üzere patojenleri nötralize etmesini hedefliyor.

Tütün bitkisi kullanılarak geliştirilen aşının, klâsik sistemlerde aylar süren vakitler yerine 6 hafta üzere kısa bir müddette üretilmesi öngörülüyor. Genellikle soğuk ortam gerektiren klâsik aşıların bilakis oda sıcaklığında stabil kalıyor. Bu aşının tek bir dozuyla tesirli bir bağışıklık sağlanması planlanıyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu