Ekonomi

Bakanlık ile Boğaziçi Üniversitesi’nden akıllı ulaşım için işbirliği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Boğaziçi Üniversitesi ortasında ülke seviyesinde Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında çalışmalar yapılmasına ait iş birliği protokolü imzalandı. Protokolün imzaları Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda Bakan Adil Karaismailoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu tarafından atıldı.

Protokolün imza merasiminde konuşan Karaismailoğlu, Bakanlık olarak 19 yıldır çok değerli ulaşım ve haberleşme yatırımları gerçekleştirdiklerini belirterek, bugüne dek toplam 1 trilyon 86 milyar TL olarak gerçekleşen yatırımların 2003-2020 yılları ortasında GSYH’ye toplam 395 milyar dolar, üretime 838 milyar dolarlık tesiri olduğunu lisana getirdi. Karaismailoğlu, “2021 yılı bütçesi içinde yüzde 31’lik bir orana sahip olan Ulaştırma ve Altyapı yatırımlarımız, yaptığımız ve devam eden projelerimizle birlikte toplam 1 trilyon 555 milyar TL’ye ulaşacak.” bilgisini verdi.

Karaismailoğlu, “Ülkemizin akıllı ulaşım sistemlerinde yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek, çok kıymetli bir çalışma başlatıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile ülkemizin esaslı eğitim kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi ortasında, dünyada birinci diyebileceğimiz ‘Otonom Araçlarla Sürüş Mimarisi ve Trafik Yönetimi’ konusunda iş birliği protokolümüzün imzalarını atacağız.” bilgisini paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu bugün başlatılan iş birliğiyle, Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında ve bu alanla direkt ilgili olan Otonom Araç Sistemleri, kontaklı araç teknolojileri, ulaşımda yenilenebilir güç kullanılması, hareketlilik ve birçok mevzuda dünyadaki gelişmeler doğrultusunda, ileri bilişim teknolojilerini kullanacaklarını söyledi.

Karaismailoğlu, birliğimizin birinci çalışması olarak, dünyada gelişmekte olan otonom (bağlantılı) araç teknolojilerinin ülkemizde de yerli ve ulusal olarak üretilmesini desteklemek ve ulaştırma altyapılarımızı gelişen teknolojilere uyumlu hale getirmek istiyoruz. Bu maksatla, ulaştırma alanında dünyada birinci ‘Otonom Araçlarla Sürüş Mimarisi ve Trafik Yönetimi’ konusunda çalışmalar yürüteceğiz.” dedi.

“Akıllı ulaşım hayatımızın çok değerli bir modülü olacak”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu da Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye’nin seçilmiş 5 araştırma üniversitesinden biri olduğunu belirterek, Bakanlık ile imzalanan iş birliği protokolünün kıymetine işaret etti.

Araştırma üniversitesi olarak ileri teknolojilerin üretilmesini, bilimsel çalışmaların yapılmasını, dünyada yeni yapılan bir şey ne ise o yarışta olmayı isteyen, bunun için çabalayan bir üniversite olduklarının altını çizen Bulu, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda bugünkü protokolün imzası çok kıymetlidir diye düşünüyorum. Zira akıllı ulaşım önümüzdeki yıllarda artık hayatımızın çok kıymetli bir modülü olacak. Bunun birçok yararları olacak. Bir kez trafik kazaları büyük oranda azalacak. İnanılmaz bir güç verimliliği getirecek bize. Çok çevreci sonuçları olacak akıllı ulaşım sistemlerinin.

Akıllı ulaşım çok sıkıntı bir sorun. Bunun tüzel boyutu var, güç boyutu var, yazılım boyutu var. O yüzden de disiplinler ortası takımlar tarafından çözülmesi gereken bir sorun. O yüzden de ben akıllı ulaşım sistemlerinin birinci geldiğim günden beri hocalarımızla yaptığımız toplantılarda her türlü takviyesi vermeyi çok istediğimi söyledim. Başta Bakanımız olmak üzere işin içinde emeği olan bütün hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu