EkonomiGenelGüncel

Bakan Varank’tan yerli aşı açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, COVID-19’a karşı geliştirilen inaktif ve adenovirüs temelli aşı adaylarının çalışmalarının sürdüğü Ankara Kent Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi ile Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Varank, yerli aşı çalışmalarına katılan bilim insanları ve gruplarıyla bayramlaştı.

Varank, Ankara Kent Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi’nde Faz 1 çalışmalarına başlanan Konya Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş ve takımının geliştirdiği yerli inaktif aşı adayına ait bilgi aldı.

“VLP aşısında da Faz 2’ye geçmeyi planlıyoruz”

TÜBİTAK’ın “COVID-19 Türkiye Platformu” çatısı altındaki aşı çalışmalarından biri olan virüs gibisi parçacıklara (VLP) dayalı aşı adayının Faz 1 çalışmasının ikinci doz aşılamalarla tamamlandığını anımsatan Varank, Ankara Kent Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezinde de inaktif aşı adayının klinik çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Varank, kelam konusu merkezde gönüllülerin aşılandığını, tetkik ve takiplerinin yapıldığını söz etti.

Bakan Varank, aşı geliştirme çalışmalarının en değerli ayaklarından birinin insan denemeleri olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı: “Kayseri’de bir grup inaktif aşı çalışmasında Faz 3’e geçmeyi bekliyorlar. VLP aşısında da Faz 2’ye geçmeyi planlıyoruz. Burada da Osman Erganiş Hoca’mızın inaktif aşı adayında inşallah haziranın ortasına kadar Faz 1 çalışmaları biterse, kendi teknolojilerimizle kendi bilim insanlarımızın geliştirdiği ve Türkiye’deki üretim tesislerinde GMP standartlarında ürettiğimiz aşıları test etmiş oluyoruz.”

“İnaktif aşı adayı Vetal’de üretilecek”

Varank, COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında faz etabına geçilen aşı adaylarının özel bölümde GMP sertifikalı tesislerce üretildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“İnaktif aşıyla ilgili Osman Hoca’mız Adıyaman’daki bir özel bölüm firmamız Vetal ile çalışıyor. Şayet bu inaktif aşı adayımız Faz 3’ü de tamamlayıp başarılı olursa Vetal’de üretilebilecek. VLP aşımızın da Nobel firmasında pilot üretimleri gerçekleşti. Şayet VLP aşısı da başarılı olursa o da Kocaeli’deki Nobel’de üretilecek. Bu özel kesim firmalarımız esasen bu alanda yatırımları olan güçlü firmalarımız. GMP sertifikalarını da aldıkları için çok kolay bir biçimde yüksek dozlarda bu aşıları üretip insanımıza ulaştırabilecek.”

Firmaların küçük yatırımlarla mevcut aşı üretim kapasitelerini süratlice artırabileceklerini anlatan Varank, Vetal’de 25 milyon, Nobel’de ise 50 milyon doz üretim kapasitesi olduğunu bildirdi.

“Diğer adenovirüslere nazaran daha avantajlı”

Varank daha sonra Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsüne gerçekleştirdiği ziyarette, Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Enstitü Müdürü Prof. Dr. Hakan Akbulut’tan COVID-19’a karşı geliştirilen adenovirüs temelli aşı adayına ait bilgi aldı.

Bu aşı adayının Sputnik V ile AstraZeneca aşılarıyla benzeri teknolojide olduğunu belirten Varank, şunları tabir etti: “Adenovirüs temelli aşımızın dünyadaki başka bu teknolojideki aşılardan elbette farklılıkları var. Hocamızın aşısı virüsün 4 proteinini de kapsayacak biçimde tasarlanmış bir aşı. Münasebetiyle daha faal olacağını düşünüyoruz.”

Kelam konusu aşı adayının pilot üretiminin GMP koşullarında yerine getirildiğinden kelam eden Varank, “Hocamız Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumuna (TİTCK) başvurusunu yaptı. Önümüzdeki hafta TİTCK’den bu aşının insan denemelerinin başlamasıyla ilgili sonucun çıkmasını bekliyoruz. Şayet sonuç çıkarsa Türkiye’de 2 inaktif, 1 VLP ve 1 adenovirüs temelli aşı adayında insan denemeleri basamağında olacağız.” dedi.

Türkiye’de farklı aşı teknolojilerinin çalışıldığına dikkati çeken Varank, en pratik ve verimli sonuçları veren aşı adaylarının seri üretime geçmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığının karar vereceğini lisana getirdi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu