Ekonomi

Bakan Muş: Ticaret hacmimizde yüzde 30 artış kelam konusu

Sarp Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Muş, bir gazetecinin Sarp Hudut Kapısı’ndaki çalışmaları ve son durumu sorması üzerine, şunları söyledi:

“2020’nin Ocak ayından, 2021’in Ocak ayına nazaran mukayese yaptığımızda ortalama bizim çıkışlarımız yüzde 30 artmış durumda yani bu iki ayı söyleyeyim, artış kelam konusu” sözünü kullanan Muş, Sarp Hudut Kapısı’ndaki süreçleri daha da hızlandırmak için yetkililerle müzakere yaptıklarını vurguladı.

Muş, sıkıntıları ortadan kaldırmak için gerekirse ihracat, transit ticaret yapılan ülkelerdeki mevkidaşları ile de görüşeceğini zira bu sıkıntıların tahlilinin her iki taraf için de uygun olacağını aktardı.

Bu saha ve Hopa’daki gümrükle alakalı kimi çalışmalar olabileceğini lisana getiren Muş, önümüzdeki hafta bir heyetin Sarp Hudut Kapısı’na gelerek vali, bölge müdürü ve başka ilgililerle istişare yapacaklarını kaydetti.

Muş, hudut kapısındaki optimizasyonu daha fazla nasıl artırabileceklerinin kaygısında olduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Çünkü bizim ticaret hacmimiz yalnızca iki ayı verdim yani 2020’nin Ocak ayından 2021’in Ocak ayına kadar yüzde 30 bir artış kelam konusu, münasebetiyle biz ihracatımızın ve dış ticaretimizin önümüzdeki yıl ve 2023’e hakikat daha da artacağını kestirim ediyoruz. Hasebiyle bu artışı nasıl çözebiliriz, gümrük süreçlerini daha süratli nasıl yapabiliriz onun hesabındayız. Münasebetiyle optimizasyonu azamî düzeye çıkartmak durumundayız. Bütün bunlarla alakalı şimdiden önlemlerimizi alalım ki hem nakliyecimiz hem lojistik şirketlerimiz hem o tırları kullanan sürücülerimiz daha süratli, daha rahat halde bu işlerini yerine getirebilsinler, gümrük yönetimimiz de bu süreçleri daha seri halde yerine getirebilsin.”

Muhakkak başlı birtakım çalışmalara ait bölge müdürü ile istişarede bulunduklarını, o çalışmalara ait hazırlıkların yapılacağını anlatan Muş, “Dolayısıyla bütün gündemimiz, hem ihracatımızın artışına paralel olarak bu gümrük süreçlerini hızlandırmak hem de lojistik şirketlerinin gümrükteki vakit kaybını minimuma indirmek. Bununla ilgili Gürcistan tarafıyla da birtakım temaslarımız olacak. Azerbaycan ve Rusya’da mevkidaşlarımız var, gerekirse onlarla da birtakım müzakerelerimiz, görüşmelerimiz olacak.” diye konuştu.

Bakan Muş’a incelemeleri sırasında Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Recep Alım, Sarp Mülki Yönetim Amiri Recep Gündüz, Vilayet Jandarma Kumandanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, Vilayet Emniyet Müdürü Sinan Ergen ve öteki ilgililer eşlik etti.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu