Ekonomi

AT&T ve Discovery’den Netflix’e rakip geliyor

ABD merkezli telekomünikasyon şirketi AT&T sahibi olduğu içerik üreticisi WarnerMedia’yı rakibi medya ve cümbüş şirketi Discovery ile birleştirerek 150 milyar dolar kıymetinde bir talebe bağlı görüntü servisi oluşturma mutabakatına yaklaştığı belirtildi.

Hususa yakın kaynaklara nazaran, AT&T medya iş kolunu şirket bünyesinden ayırarak Discovery ile birleşmeyi planlıyor. AT&T idare şurası, pazar günü yapılan toplantıda birleşme mutabakatını inceleyerek onayladılar. Vergisiz bir birleşmeyi öngören mutabakatın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Muahede çerçecesinde, Warner Bros’un sinema ve televizyon stüdyoları, HBO ve CNN üzere kablolu yayın kanalları ve Discovery bir ortaya gelerek yeni bir talebe bağlı görüntü servisi teşebbüsü oluşturacak. Birleşme sonucu ortaya çıkacak talebe bağlı görüntü servisi ile Netflix’in piyasa dominasyonu ile gayret edecek olan şirket, tıpkı vakitte geçtiğimiz 1,5 yıl içinde kurulan Disney, Apple ve Comcast ile de Pazar hissesi konusunda yarışacak.

Mutabakatın yapısı hakkında bir bilgi verilmedi fakat 230 milyar dolarlık piyasa pahası ile AT&T’nin oluşumda 24 milyar dolarlık piyasa bedeline sahip olan Discovery’den daha fazla denetimi olacağı varsayım ediliyor.

AT&T 5 yıl evvel Time Warner’ı 85,4 milyar dolara satın alarak medya ve içerik üretim bölümlerine giriş yapmıştı.

2019 yılında bir ortaya gelen AT&T CEO’su John Stankey ve ;Discovery CEO’su David Zaslav, aylık 8 dolar fiyatı olan HBO hariç, tüm yayınlarını tek bir talebe bağlı görüntü servisi üzerinde birleştirme konusunu görüşmüşlerdi. Fakat kelam konusu plan, Disney’in Star Wars, Pixar, Marvel ve Disney klasiklerini aylık 7 dolar fiyatla Disney Plus’da yayınlamaya başlayacağını açıklaması üzerine iptal edilmişti.

Stankey, bunun yerine WarnerMedia’nın programlarını HBO ile birleştirerek, HBO Max’ı aylık 15 dolar fiyat ile piyasa çıkarmıştı. Discovery ise aylık 5 dolar fiyatla Discovery Plus isimli kendi talebe bağlı görüntü servisi hizmetini sunmaya başladı.

Discovery Plus nisan ayı sonunda 15 milyon aboneye ulaştığını açıklarken, HBO Max birinci çeyrekte 3 milyon yeni abone kazanarak 9,7 milyon abone ulaştığını duyurdu. Talebe bağlı görüntü servisi kesimindeki en büyük oyuncular ise 208 milyon kullanıcısı olan Netflix ve kuruluşundan 1,5 yıl sonra 104 milyon aboneye ulaşan Disney Plus.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu