EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Ak Yatırım Pay Stratejisi: Mayıs ayı dalgalı geçebilir

Dışarda Covid-19, tahvil faizleri, içerde halka arzlar

Mart’taki sert düşüşün akabinde BIST-100 endeksi Nisan’da 1.320 – 1.400 bandında hareket etti. Süreç hacminde Kasım’dan bu yana gözlenen düşüş sürdü; ortalama günlük süreç hacmi evvelki aya nazaran %30 geriledi. Endeks iki kere 1.320 düzeylerinden takviye buldu. Nisan’da evvelki aya kıyasla yabancı satışları hafiflese de, 5.5 milyar TL’yi aşan halka arz büyüklüğü ve 1,3 milyar TL’yi bulan bedelli artırımları piyasayı baskıladı.

 Global piyasalarda enflasyonist eğilim ve Covid-19 sonrası toparlanma izleniyor. Gelişmiş ülkelerde aşılamanın sürat kazanmasıyla bir yandan toparlanma teması öne çıkarken, öteki taraftan ABD’nin mümkün nakdî sıkılaştırmasına odaklanılıyor. Mart’taki sert çıkışın akabinde ABD 10 yıllık tahvil faizi Nisan’da %1,70’den %1,55-1,65 aralığına bir geri çekilme gösterdi. İvme kaybına karşın S&P500, Eurostoxx ve MSCI-GOÜ endeksleri Nisan’da %5,3,%4,5 ve %2,9 arttı. BIST-100 ise geçen ay ki %15 kaybın akabinde, daha sakin ve yatay bir seyir gösterdi.

 Yabancı satışı sakinleşti, halka arzlar devam ediyor. Mart ayındaki yaklaşık 1.2 milyar dolar pay senedi satışı akabinde, yurtdışı yerleşikler Nisan ayının birinci yarısında konumlarını pek değiştirmediler, ayın ikinci yarısında çok cılız bir alım gözlendi. Yabancı pay oranlarının %40’lara gelmesinin akabinde Mayıs’ta nispeten daha sakin bir yabancı tesiri beklenebilir. Öbür taraftan sıradaki halka arzlar Nisan ayındaki kadar olmasa da kayda bedel bir yoğunluk taşıyor.

 10 yıllık tahvil faizinin %18’in üzerinde kalması artışı değerlemeleri zorlaştırıyor. Nisan ayı prestijiyle yıllık TÜFE artışı %17,i geçerken bilhassa ÜFE’deki eğilim kısa ve orta vadede enflasyon baskısından kurtulmanın güç olacağını ortaya koyuyor. Mart ayında 500 baz puanın üzerinde artarak %18 düzeyinin üzerine yerleşen 10 yıllık tahvil faizi de paylarda üst potansiyeli sınırlıyor. 1Ç21 bilançolarının akabinde artan risk primi ve enflasyon görünümü nedeniyle pay senedi fiyat gayelerinin aşağı istikametli güncellendiği bir süreç görebiliriz.

 Emtia rallisi sürüyor, yurt içinde de turizm de toparlanma bekleniyor. Nisan ayı endüstriyel emtia fiyatlarının toparlanma beklentisi ile arttığı, yurtdışı pazarlardaki canlanmanın ihracat sayılarına yansıdığı ve evvel esnek sonra da tam kapanma kararları ile turizm dönemi öncesi Covid-19 hadise sayılarının düşürülmeye çalışıldığı bir periyot oldu. Borsada en kuvvetli performans demir/çelik paylarından gelirken, tam kapanma kararı sonrası turizm ve havacılık paylarındaki yükseliş te dikkat çekti.

Mayıs’ta tıpkı temalar güçlü kalmaya devam eder. İstatistiki çalışmalar Mayıs’ın satıcılı seyrine dair piyasa anomalisini destekliyor. Fakat gerek Mart’taki sert geri çekilme, gerek yabancı hissesinin tarihî taban düzeylerde olması bu yılın nispeten rahat atlatılmasını sağlayabilir. Öteki taraftan yurtdışı piyasalarda mümkün bir düzeltme, jeopolitik riskler ve enflasyon faktörü bu ihtimali gündemde tutacaktır. Biz makro verilerdek risklerin devam ettiği, yurtdışı tarafta da ivmenin zayıfladığı bu türlü bir devirde global toparlanma temasının güçlü kalmaya devam edeceği, turizm dalına ait beklentilerin satın alınmaya devam edileceği ve bilhassa bilişim tarafında fırsatların korunduğu bir süreç bekliyoruz.

Pay seçimlerimizi bu asıllara uygun olarak yaptık.

Paylarda temkinliyiz

Temkinli pay tercihlerimizi koruyoruz. Mayıs ayı istatistiki olarak pay senedi performansları açısından zayıf bir devir olarak kıymetlendirilir. Aya başlarken enflasyonist eğilim, kur oynaklığı üzere faktörler aşağı istikametli baskıları öne çıkarıyor. Başka taraftan son periyotta olumlu seyreden ihracat performansı ve kısıtlamalar sonrası turizm döneminin makul bir ivmeyle açılması ihtimali olumlu katkı sağlayabilir.

Yurtdışı tarafta ise borsalardaki ivmenin zayıfladığını görüyoruz. Bilhassa enflasyon kaygısının  güçlenmesi ABD tahvil faizlerinde yeni bir sıçrama yaratırsa bunun bize de yansımaları olabilir. Geçtiğimiz aylarda olduğu üzere global toparlanmanın olumlu etkilediği demir çelik paylarını turizmdeki toparlanma kıssasını yansıtacak payları ve güçlü bir öykü sunan payları tercih ediyoruz. BIST’in de bir mühlet daha bant hareketi içerisinde kalacağını kestirim ediyoruz.

– Portföyümüze Petkim payını eklerken, portföyden Migros ve Turkcell paylarını çıkarıyoruz.

– Küresel petrokimya göstergelerinde devam eden olumlu trendin Petkim payında görülen momentumu koruyacağını düşünüyoruz.

– Portföyden çıkardığımız pay senetlerini ise geçtiğimiz ay ilan ettiğimiz unsurlar çerçevesinde ‘portföye dahil edildikleri periyot içerisinde makul bir mühlet boyunca gösterge endeksin %15 ve üzerinde zayıf performans gösterdikleri için portföyden çıkarıyoruz.

Halka arzlarda birinci çeyrekte 20 yılın en yüksek performansı!

Gedik Yatırım’dan Mayıs piyasa stratejisi

Atilla Yeşilada: (Piyasalar için) Hazirana kadar olumsuzum

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu